IPAQ Peta webinari
Snimke webinara
1) “Uvod u Python (motivacija, instalacija i osnovne naredbe)”
Sažetak (23. siječnja 2014): U prvom webinaru sudionici su se upoznali s razlozima uvođenja programskog jezika Python u nastavu informatike u V. gimnaziji Zagreb i mogućnostima preuzimanja, instalacije i korištenja programskog okruženja. Također su kroz različite primjere naučili primjenjivati osnovne naredbe i funkcije u izradi jednostavnih programa u Pythonu.
Snimka webinara
2) “Naredbe grananja i ponavljanja u Pyhonu”
Sažetak (18. veljače 2014.): U drugom webinaru sudionici su se upoznali s naredbama grananja i ponavljanja u Pythonu te pisanju vlastitih funkcija. Također su se kroz različite primjere susreli s algoritmima koji koriste navedene naredbe.
Snimka webinara
3) “String, lista, skup, rječnik i datoteka”
Sažetak (12. ožujka 2014.): U trećem webinaru polaznici su se upoznali sa zbirkama podataka u Pythonu; stringom i listom kao zbirkama sa slijednim smještajem elemenata te sa skupom i rječnikom kao zbirkama s raspršenim smještajem elemenata. U sklopu ovog webinara obrađene su i funkcije za rad datotekama u Pythonu.
Snimka webinara
4) “Kornjačina grafika”
Sažetak (09. travnja 2014.): Crtanje i rad s grafičkim funkcijama uvijek je najzanimljivija tema bilo kojeg programskog jezika pa tako i Pythona. U našem četvrtom webinaru, upoznali smo se s funkcijama za pomicanje olovke i rad s bojama te s funkcijama za rad s tipkovnicom i mišem. Također smo kroz različite radove učenika pokazali mogućnost korelacije kornjačine grafike s drugim nastavnim predmetima.
Snimka webinara
5) “Objektno usmjereno programiranje”
Sažetak (06. svibnja 2014.):Razvojem računala i programskih jezika, problemi koji se rješavaju postaju sve složeniji i zahtjevniji. Sve više pažnje se posvećuje kreiranju programskog koda koji će se moći koristiti i u drugim aplikacijama. Jedna od tehnika izgradnje programa koja nam to omogućuje i koja je danas postala osnova programiranja je objektno usmjereno programiranje. Koje su osnove te tehnike i kako se ona primjenjuje u izgradnji programa u Pythonu bila je tema ovog webinara.
Snimka webinara
6) “Stog, red, stablo i graf”
Sažetak (09. lipnja 2014.): Čest je slučaj da uobičajeni tipovi podataka nisu najprikladniji za ostvarenje nekog rješenja, odnosno s njima se ne postiže optimalni algoritam. U takvim slučajevima korisno je razmotriti korištenje drugačijih struktura kao što su na primjer stog, red, stablo ili graf. Te strukture zovemo apstraktne strukture podataka (engl. Abstract Data Type – ADT) i s njima ćemo se upoznati u ovom webinaru.
Snimka webinara
7) “Rekurzije, kombinatorni algoritmi i kriptografija”
Sažetak (11. rujna 2014.): Sedmi webinar se bavi temom različitih načina izgradnje algoritama. U prvom dijelu webinar će se baviti induktivnim i rekurzivnim načinom stvaranja algoritma. U drugom dijelu predstavit će se kombinatorni algoritmi i problemske situacije u kojima se oni koriste, a u trećem dijelu upoznati ćemo se s kriptografijom, odnosno osnovnim algoritmima koji se primjenjuju u tom području.
Snimka webinara
8) “Izrada grafičkog korisničkog sučelja”
Sažetak (06. listopada 2014.): Svaki je program korisniku zanimljiviji ako ima prilagođeno grafičko sučelje za unos podataka i ispis rezultata. U ovom će se webinaru pokazati kako se kreira prozor, kako u njemu dodati različite grafičke elemente kao što su tekst, gumb, polje za unos podataka, okrugle gumbe za odabir jednog odgovora (radiobutton), kvadratne gumbe za odabir više odgovora (checkbox) te različite dijaloške prozore (prozor za prikaz informacija, greške i donošenja odluke). U webinaru će se pokazati i radovi učenika te primjena slikovnih i glazbenih datoteka u kreiranju grafičkog korisničkog sučelja.
Snimka webinara
9) “Baze podataka”
Sažetak (06. studenog 2014.): U ovom webinaru sudionici su se upoznali s osnovnim funkcijama za kreiranje baze podataka u Pythonu te su na različitim primjerima naučili kreirati bazu i postavljati različite upite u bazi.
Snimka webinara
10) “Mrežno i paralelno programiranje”
Sažetak (04. prosinca 2014.): U ovom webinaru sudionici su saznali kako se razmjenjuju podaci između dva računala te kako se paralelno s glavnim program izvode dodatni programi u Pythonu.
Snimka webinara
Predavači na webinarima: Saida Deljac i Predrag Brođanac