U razdoblju od 24. do 26. travnja održana je prva terenska nastava u okviru potprojekta „Istraživanje i rekreacije u prirodi“ za IPAQ Peta projekt.
Sudjelovalo je 21 učenik, 15 nastavnika i 5 stručnjaka različitih područja. Nastavnici su bili iz različitih škola, partnerskih, ali i iz zagrebačke VIII. gimnazije Tituša Brezovačkog. Učenici su bili iz Vukovara, Pakraca, Knina i V. gimnazije. 24. travnja se krenulo iz Zagreba, kroz Pakrac, pa do planinarskog doma na Jankovcu gdje je bio organiziran smještaj i večera.
U petak, 25. travnja 2014. svi zainteresirani mogli su rano ujutro, s dr. sc. Jelenom Kralj sa Zavoda za ornitologiju, obići područje oko doma i naučiti nešto o pjevu ptica. Nakon doručka podijelili smo se u četiri skupine koje su odradile predviđena istraživanja iz ornitologije, botanike, geologije i kemije.
Istovremeno su kolege iz TZK-a s kolegicom Marijanom Žgela postavile stazu za orijentacijsko trčanje. Oko 12:00 sati učenici su im se pridružili, dobili upute o upotrebi karata za orijentacijsko trčanje i kompasa te su isprobali i tu aktivnost. Profesori koji su sudjelovali u istraživanjima su u isto vrijeme osmislili ishode, dorađivali upute za nastavnike te radne materijale za učenike koje su pripremili angažirani stručnjaci.
Zatim su svi učenici i zainteresirani profesori mogli poslušati uvodno predavanje o planinarenju člana GSS-a Zvonimira Milera. A nakon večere smo poslušali prezentacije koje su napravili učenici na povijesne teme koje je priredio kolega Branko Križan iz Pakraca.
Poslije prezentacija je još Zvonimir Miler pokazao opremu koju sa sobom na teren treba nositi svaki planinar i po čemu se razlikuje oprema člana GSS-a. Na kraju zanimljivog dana smo još održali i prve sastanke u okviru potprojekata Nastavne metode u biologiji i kemiji i Projektne nastave – održivi razvoj.
U subotu su, ujutro, prije doručka, svi zainteresirani još jednom mogli s Jelenom Kralj obići poučnu stazu na Jankovcu i pokušati na temelju pjeva odrediti vrstu ptica ili prošetati do slapa Skakavca. Nakon doručka, održali smo i druge planirane sastanke u okviru potprojekta Nastavne metode u biologiji i kemiji i Projektne nastave – održivi razvoj, sumirali smo iskustva i razmjenili dojmove te krenuli prema Velikoj, Pakracu i natrag u Zagreb. U Velikoj smo se kratko zadržali i upoznali kolege s gospodinom Goranom Pavićem iz javne ustanove Parka prirode Papuk, koji nas je dočekao i ukratko informirao o akciji »geocatching«.